Strona główna › Artykuły › Zamienniki do auta
Części do Renault Clio IV (2012–2019): słabe punkty i jakie zamienniki
Clio IV to tanie w utrzymaniu auto miejskie, często po flotach i z dużym przebiegiem. Najbezpieczniejsze są proste silniki 1.2 16V i diesel 1.5 dCi. Najwięcej ostrzeżeń dotyczy 1.2 TCe (zużycie oleju i łańcuch rozrządu). ADAC i TÜV zwracają uwagę na hamulce i zawieszenie, a typowe naprawy to łączniki stabilizatora, tuleje i skrzynia EDC.
Silniki i ich słabe punkty
0.9 TCe (H4Bt, 75/90 KM, łańcuch rozrządu)
Trzycylindrowy turbo. Auto Świat i Otomoto podają ten sam typowy kłopot: wycieki płynu chłodzącego przy obudowie termostatu i przy złączach węży. Otomoto pisze o drobnych kłopotach z łańcuchem, a w drugim artykule, że napęd rozrządu może dać o sobie znać przy 150–200 tys. km. Otomoto ostrzega, że regulacja luzów zaworowych bywa kosztowna. Dobrze znosi instalację LPG. [1][2][3]
1.2 16V (D4F, 73/75 KM, pasek rozrządu)
Wolnossący, prosty i tani w naprawach. Auto Świat poleca go do spokojnej jazdy, bo nie ma drogich układów nowszych TCe. Otomoto wymienia tylko drobne usterki, np. zapłonu i osprzętu. Jest słaby: do 100 km/h ok. 14,5–15 s. [4][2][3]
1.2 TCe (H5Ft, 118/120 KM, łańcuch rozrządu)
Silnik z największą liczbą ostrzeżeń. Otomoto pisze o zużyciu oleju nawet do 1 litra na 1000 km, hałasującym po zimnym starcie łańcuchu i nagarze. Auto Świat: z dużym zużyciem oleju często idzie w parze zużycie łańcucha, a naprawa może kosztować ponad 5 tys. zł. Wersja 118 KM od ok. 2016 r. ma być mniej problematyczna. Francuska organizacja UFC-Que Choisir (2019) pisze, że Renault nie uznało wady i odmówiło akcji przywoławczej. Pomoc była rozpatrywana indywidualnie. [2][3][1][5]
1.5 dCi (K9K, 75/90/110 KM, pasek rozrządu)
Dawniej słynął z obracających się panewek. Otomoto pisze, że w Clio IV panewki psują się później, ok. 250–300 tys. km. Auto Świat (opinia mechanika) twierdzi, że nie trzeba ich wymieniać profilaktycznie. Typowe kłopoty to wtryskiwacze, filtr DPF i zawór EGR. Auto Świat: kłopoty z DPF zwykle po 200 tys. km. Wersja 110 KM ma większe ryzyko awarii koła dwumasowego. [2][3][1]
1.6 TCe (M5Mt, 200/220 KM, tylko Clio R.S.)
Silnik pochodzi od Nissana (MR16DDT). Typowe usterki to sondy lambda, cewki zapłonowe, przepustnica i odma. PistonHeads też pisze o padających cewkach. Hałas łańcucha rozrządu: według pierwszego artykułu Otomoto zwykle powyżej 150–180 tys. km, według drugiego czasem już przy niewielkim przebiegu. [2][3][6]
Co się najczęściej zużywa
- Pasek rozrządu (1.2 16V i 1.5 dCi). Auto Świat podaje wymianę co 150 tys. km lub 6 lat. Otomoto podaje krócej: w 1.2 16V co 120–140 tys. km lub 5 lat, a w 1.5 dCi część mechaników radzi ok. 100–120 tys. km lub 5 lat. [1][3]
- Łączniki stabilizatora, tuleje wahaczy, końcówki drążków. To części zawieszenia, które zużywają się najszybciej. Części są łatwo dostępne i tanie. Auto Świat podaje ceny: para amortyzatorów od 480 zł (przód) i od 390 zł (tył), łożysko koła z piastą od 180 zł (przód) i od 150 zł (tył). [1][3]
- Hamulce. TÜV: hamulce dość często nie spełniają wymagań, czasem już na pierwszym przeglądzie. Były akcje serwisowe: ocieranie przewodów hamulcowych o nadkola i pękający cylinder przedniego prawego zacisku. Ceny według Auto Świata: przednie klocki od 150 zł, tarcze od 280 zł (benzyna) lub od 330 zł (diesel). [7][1]
- Skrzynia EDC (dwusprzęgłowa). Skrzynię EDC opracował Getrag. Fiches-auto pisze, że pierwsze opinie o trwałości EDC były złe we wszystkich wersjach, a skarg ubyło po 2017 r. W wersjach z suchymi sprzęgłami sprzęgła się zużywają. Otomoto: szarpanie, wycieki oleju, awarie mechatroniki. Zaleca regularną adaptację sprzęgieł. Właściciel 1.2 TCe EDC opisał wymianę sterownika za 1400–2000 euro. [8][3]
- Sprzęgło i koło dwumasowe. Auto Świat: zestaw sprzęgła od 520 zł (benzyna), w dieslu od 460 zł bez koła dwumasowego. Otomoto: w 1.5 dCi 110 KM większe ryzyko awarii koła dwumasowego. [1][3]
- Łożyska skrzyni manualnej. Otomoto pisze, że w skrzyniach 5- i 6-biegowych mogą psuć się łożyska. [3]
- Przednie piasty kół. ADAC opisuje akcję serwisową: przez błąd w obróbce cieplnej piasty mogły pękać. Objaw to hałas z przodu. [7]
- Świece zapłonowe i olej. Otomoto: świece co 40–60 tys. km. Auto Świat: olej co 20–30 tys. km lub 1–2 lata, dokładny interwał ASO podaje po numerze VIN. Otomoto radzi w dieslu krócej: co 10–15 tys. km. [3][1]
- Silniczek wycieraczek. Zatkane odpływy pod szybą zalewają mechanizm wycieraczek i niszczą silniczek. Tylna wycieraczka może stanąć przez uszkodzoną wiązkę w klapie. [1][3]
Dostawcy części na pierwszy montaż
Tylko przypadki, które potwierdza źródło. Dla wielu części (amortyzatory, klocki, filtry, lampy) nie znaleźliśmy pewnych informacji, kto robi je dla tego modelu.
| Część | Dostawca | Szczegóły |
|---|---|---|
| Skrzynia EDC w Clio R.S. (1.6 TCe) | Getrag | PistonHeads pisze, że skrzynia EDC w Clio R.S. 200 pochodzi od Getraga, a strojenie zrobił Renault Sport. Fiches-auto podaje, że EDC opracował Getrag (dziś Magna), i pokazuje ją w Clio IV R.S. Dla zwykłych wersji (1.2 TCe EDC, 1.5 dCi EDC) nie mamy źródła o dostawcy. [6][8] |
| Silnik 1.6 TCe (Clio R.S.) | Nissan (konstrukcja MR16DDT) | Otomoto pisze, że silnik Clio R.S. wywodzi się z nissanowskiego MR16DDT. PistonHeads nazywa go silnikiem Nissana 1.6 DIG-T. [2][6] |
Jaki olej
| Silniki | Norma | Lepkość |
|---|---|---|
| 0.9 TCe (H4Bt) | Renault RN0710 | 5W-40 [9][10] |
| 1.2 16V (D4F) | Renault RN17 (zastępuje RN0700 i RN0710) | 5W-30; ok. 4,0 l [9][10][1] |
| 1.5 dCi z filtrem DPF | Renault RN0720 | 5W-30 [9][10] |
| 1.5 dCi bez filtra DPF | Renault RN17 | 5W-30 [9][10] |
Zobacz też: jaki olej do tej marki · poradniki według kategorii części · jak dobrać część do auta.
Inne modele: Skoda Octavia III (2013–2020) · Volkswagen Golf VII (2012–2019) · Opel Astra J (2009–2015) · Toyota Corolla E21 (2019–) · Ford Focus III (2011–2018) · Skoda Fabia III (2014–2021) · Volkswagen Passat B8 (2014–2023) · Toyota Yaris III (2011–2020) · Skoda Octavia II (2004–2013) · Opel Astra K (2015–2021) · Hyundai i30 II (2011–2017).
Najczęstsze pytania
Czy silnik 1.2 TCe w Clio IV bierze olej?
Może. Otomoto pisze nawet o 1 litrze na 1000 km i kłopotach z łańcuchem. Wersja 118 KM od ok. 2016 r. ma być lepsza, ale źródła nie polecają tego silnika. Przed zakupem warto sprawdzić poziom oleju i hałas łańcucha po zimnym starcie.
Który silnik w Clio IV jest najbezpieczniejszy?
Auto Świat poleca 1.2 16V (75 KM) i 1.5 dCi. Otomoto też uważa 1.2 16V za bezproblemowy. Diesel jest oszczędny, ale wiele aut ma duży przebieg po flotach.
Czy Clio IV ma pasek czy łańcuch rozrządu?
Zależy od silnika. Pasek mają 1.2 16V i 1.5 dCi. Łańcuch mają 0.9 TCe, 1.2 TCe i 1.6 TCe w Clio R.S. Interwał paska źródła podają różnie: od 100–120 tys. km (Otomoto, 1.5 dCi) do 150 tys. km lub 6 lat (Auto Świat).
Źródła
- auto-swiat.pl
- otomoto.pl
- otomoto.pl
- auto-swiat.pl
- quechoisir.org
- pistonheads.com
- assets.adac.de
- fiches-auto.fr
- cdn.group.renault.com
- addinol.de
Aktualizacja: 11 października 2026